Omaľovánka slovenské kroje 1.časť

Mojou srdcovkou /okrem lopotenia sa v záhrade… :D / sú určite tradície a folklór v akejkoľvek forme. Začalo to hudbou, cimbalovkou /nie dychovečka ani syntetizátor/, neskôr prišlo sťahovanie do 100 ročnej chalupy a keďže mám veľmi blízko k látkam, muselo prísť aj zbláznenie sa do krojov a výšiviek. Nebolo to tak odjakživa, no nie je to ani záležitosť ,,teraz to fičí”…
_MG_0164

K folklóru, hudbe ma paradoxne doviedol môj prvý syn, ktorý sa dostal do detského folklórneho súboru ako ,,slepé kura k zrnu”. Dnes je to veľký bradatý muž, ktorý študuje (ako inak) husle v Prahe.
_MG_0191

Tak, ako sa dieťa pomaly učilo hrať, spoznávať tradície a kolo roka, tak sme sa učili i my rodičia… Sprevádzanie detí po vystúpeniach nás zaviedlo na rôzne krásne folklórne akcie, ktoré sa konajú od jari do jesene.

Moje nadšenie pre kroje vyvrcholilo až k nápadu nakresliť omaľovánku so slovenskými krojmi. Keďže na trhu je pramálo hodnotných omaľovániek, zdalo sa mi až neuveriteľné, že to ešte nikomu nenapadlo.

Začalo obdobie štúdia regiónov a krojov samotných. Chodenia po múzeách, knižniciach, takmer všetkých folklórnych festivaloch, googlenia a kreslenia. Keď som zahliadla dievky v kroji a nebodaj celý súbor, už mi neušli. Vypytovala som sa ich na všetko, čo mali na sebe, ako sa súčasti volajú v ich regióne, materiály a kto, kedy a prečo im tie rukávce vyšíval… :D Raz mi dokonca moja 5 ročná dcéra povedala: ,,mami, ty nerobíš nič iné len kreslíš”… No nebolo to úplne tak, ale teraz chápem, že to tak malé dieťa vnímalo. Študovala a kreslila som každú voľnú chvíľku a hlavne v noci.
24796788_10213400532119419_645720833773494660_n

Od prvého náčrtu až k tlači ubehlo dva a pol roka. Prvý diel omaľovánky je na svete, ďalšie dva diely sú nakreslené a pripravené pre grafičku, ktorá ale momentálne viac kojí a prebaľuje ako sedí pri PC. Bábätko je však dobré a maminke dovolí pracovať, tak ja dúfam, že ďalších dielov sa dočkáme čoskoro.

Tvorila som s troma deťmi /i keď bradatý je už veľkáč :D /, šikovná grafička stihla vynosiť a porodiť krásneho junáka, texty nám prekladali až v anglicku, aby boli zrozumiteľné aj turistom, nafotila nám ich šikovná fotografka Janka Míková… dali sme tomu kus srdca.

Samozrejmosťou u nás je, keďže sme folkloristi-enviromentalisti :D , že sme pre omaľovánku a omaľovánkarov vybrali kvalitný nenatieraný recyklovaný papier, ktorý je vyrobený bez použitia optických zjasňovačov. Má prírodný odtieň s obsahom 100% recyklovaných vlákien. Papier má certifikáciu Blue Angel. Výhody tohto papiera sú:

výrazne znížený dopad tlačeného materiálu na životné prostredie (najnižšia uhlíková stopa, čo šetrí 45% vody a 80% energie a primárnych vlákien)
environmentálna značka EÚ
autentický vzhľad, prirodzená belosť a charakteristické bodky
unikátny povrch a vysoká nepriehľadnosť
Na záver by som ešte chcela poznamenať, že omaľovánka uzrela svetlo sveta bez akýchkoľvek grantov a podpory štátu či EU… i keď sme sa o to vo finále uchádzali… nevadí, láska k tradíciám zvíťazila, pretože ,,…čo vŕšok, dolinku prejdeš, to iný kroj nájdeš…”

video-1512581602 (1)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>