Naše EKOobaly

Som amatér-ekológ a tony plastov na skládkach a v moriach ma úprimne hnevajú.

Dnes už hádam nikto nepochybuje, že bežné plasty vyrobené na báze fosílnych surovín predstavujú hrozbu pre životné prostredie a zdravie. Nie sú totiž biologicky odbúrateľné.

Takto sa v priebehu dlhodobého skladovania na skládkach uvoľňuje do prostredia množstvo toxínov, plastový odpad sa hromadí v oceánoch, kde vytvára celé ostrovy , alebo horením dochádza k masívnemu zamoreniu atmosféry CO2.

Tým, že doma separujeme odpad, ešte neznamená, že robíme pre našu ZEM maximum. Chápem, že pre mnohých je to vrchol ekológie a chápem aj to, že veľa ľudí ešte nerobí ani to. Ale viem, že takých ako my ekológov-amatérov je stále viac.

Ja a moja rodina žijeme bežným životom slovenskej rodiny. Keďže mi ale úprimne záleží na tom čo tu po mne zostane mojim deťom, snažím sa o maximálnu zodpovednosť voči prírode a snažím sa o to každý deň. Dá sa to aj v dnešnej uponáhľanej dobe a nie je to ani o nič drahšie.

Nakupujem do látkových tašiek. Chlebík máme v ľanovej utierke, snáď sa dokopem aj k tomu aby som si ušila ľanové vrecúško.. :D Hračky preferujeme handmade drevené, látkové alebo papierové aj keď nájde sa u nás pár plastových kúskov napríklad formičky na piesok. Tie, ale keď doslúžia u nás posunieme susedom a slúžia ďalej keďže plast je takmer večný. Pijeme zo skla, vodu v plast. fľašiach nekupujeme máme to šťastie že nám z vodovodu tečie ,,zlato,,. Sú to všetko maličkosti a je toho ešte oveľa viac. Ale aj more sa skladá z kvapiek a keď ja môžem prispieť aspoň pár kvapkami do toho mora mám z toho minimálne dobrý pocit.

Keď som sa rozhodla venovať sa výrobe zdravých potravín prišli na rad samozrejme aj obaly. Pri džemoch, výžive a kečupe to nie je problém zavára sa do skla. Ale čo s oplátkami. Viete si predstaviť ako mi trhalo srdce pri každom sáčku či fólii, do ktorej som zabalila pár oplátok. Pre mňa to bola HORA zbytočného igelitu, ktorý sa po rozbalení jednoducho vyhodí a ja takto prispievam ku katastrofe. Nemohla som však od nikoho chcieť aby prišiel na nákup s ľanovým vrecúškom..

Našťastie existuje riešenie. Sú ním EKOplasty.

Bioplast PLA nie je ŽIADNY KLASICKÝ PLAST! Bio plasty sú zložené s obnoviteľných surovín ako je kukurica, glukóza, minerály a neobsahujú žiadne škodlivé zmekčovadlá ani ftaláty a ropné deriváty. Preto sú BIO plasty biologicky odbúrateľné a neškodia zdraviu.Výrobky z biodegradovateľných plastov, sú často na nerozoznanie od bežných plastov. Sú pevné a odolné.

Rozkladať sa môžu začať až za určitých podmienok, ktoré na materiál spoločne pôsobia, najdôležitejšie sú teplota, vlhkosť, baktérie, vzduch a samozrejme čas. Biodegradovateľné plasty sú plasty, ktoré sú úplne rozložiteľné na oxid uhličitý, metán, vodu, biomasu a anorganické zlúčeniny účinkom živých organizmov za prítomnosti alebo bez prítomnosti kyslíka. Biodegradovateľné plasty sa rozkladajú biologickou cestou, výsledkom sú prírodné produkty, ktoré nezaťažujú prírodné prostredie. Bioplasty majú potenciál pomôcť znížiť závislosť na rope.

Tak ako by mala byť separácia samozrejmosťou pri nakladaní s bežným plastovým odpadom, ani biodegradovateľné plasty nemožno voľne zahadzovať v prírode. Najekologickejšie riešením likvidácie bioplastového materiálu je recyklácia. Keď sa však bioplasty do prostredia dostanú omylom, alebo nepozornosťou, spôsobia oveľa menej škôd v porovnaní s bežnými plastami. Výhodou biodegradovateľných plastov je, že sa rozkladajú na prírodné zložky a nevyžadujú oddelený zber alebo iný spôsob konečného zneškodnenia (skládkovanie, alebo spaľovanie), ako je tomu v prípade konvečných plastov. Takýmto spôsobom znižujú environmentálny dopad odpadov, pretože plne prirodzená degradácia umožní, aby sa bioplasty začlenili do prírodného kolobehu.

V podstate je dnes takmer všetko potrebné do domácnosti od kuchyne po kúpeľnu, záhradu, kanceláriu, priemysel a podobne, dostupné aj v kvalite biodegradovateľných materiálov. Dopyt po nich narastá tiež vzhľadom na neutrálny vplyv bioplastového materiálu na ľudské zdravie- neobsahuje škodliviny, ktoré by prechádzali do potravín, neovplyvňuje chuť ani vôňu jedla.

Naše sáčky na Vianočné oplátky sú vyrobené z nebieleného papiera v kombinácii s vyššie popísaným PLA plastom, čo je priesvitné okienko, ktoré vyzerá ako bežný plast.

Je to podľa mňa krásne, je to určite EKO a ja mám srdce na mieste, že svojou činnosťou neprispievam k nezmyselnému baleniu do plastov a fólií..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>